Kontaktinformation:
COMSOL AB
Tel: 08-412 95 00
Fax: 08-412 95 10
E-post:
Webb: www.comsol.se
Kontaktperson: Bernt Nilsson,
Ladda ner pressmeddelandet i Word format.
Bildbibliotek med högupplösta bilder.
Stockholm den 4:e februari 2002, FEMLAB 2.2 från COMSOL AB innehåller mängder av nyheter för datorbaserad modellering av tekniska system och processer. Tillämpningar återfinns bland annat inom bioteknik där ingenjörer erhåller en miljö för att studera interaktionen mellan biologiska system och elektromagnetism, strömning eller andra fysikaliska fenomen. Exempelvis stöds modellering av mikroelektromekaniska system (MEMS), som ingår i sensorer för kontroll av tryck och blodflöde. Samma typ av system ingår även i elektrooptiska komponenter för högkapacitetsnät inom data- och telekomindustrin och kan enkelt modelleras i Electromagnetics Module. Kemingenjörer kan glädja sig över en snabb utveckling av Chemical Engineering Module. Världsmarknanden mottog den första versionen med öppna armar och har visat sig vara ett ovärderligt verktyg för utveckling av t.ex. bränsleceller och katalysatorer.
Förutom att accelerera den tekniska utvecklingen inom stora och viktiga tillämpningsområden, innehåller FEMLAB 2.2 flera nyheter som gör modelleringen snabbare och noggrannare. Med hjälp av högre ordningens element, en ny AMG-lösare och stöd för CAD-import i 3D kan användaren strömlinjeforma och minimera tidsåtgången för utveckling och design av högteknologiska utrustningar och komponenter.
Med FEMLAB 2.2 introduceras ett helt nytt begrepp - multidimensionell multifysik. Detta möjliggör sammankoppling av olika fysiksorter av olika dimension. "FEMLABs möjligheter att kombinera godtyckliga system av partiella differentialekvationer i 1D, 2D och 3D med ordinära differentialekvationer och algebraiska uttryck är unika. Jag har inte sett detta i något annat kommersiellt FEM- eller modellbyggnadsprogram", säger Björn Engquist, professor i numerisk analys vid Princton University och KTH.